Beskrivning
Produktbeskrivning:
lilarosa m vitt mitt, fylld, rosa knopp, doft, 3-5m, maj-juni, sol, halvskugga, zon 1-5.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Syringa vulgaris Michel Buchner |
| Blomfärg: | Stora, fyllda, ljuslila blommor i täta klasar, lila knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Stark, klassisk syréndoft med söt ton |
| Bladfärg: | Gröna, hjärtformade blad; frodig och tät karaktär |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, kraftig och bred buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Syringa vulgaris Michel Buchner |
| Blomfärg: | Stora, fyllda, ljuslila blommor i täta klasar, lila knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Stark, klassisk syréndoft med söt ton |
| Bladfärg: | Gröna, hjärtformade blad; frodig och tät karaktär |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, kraftig och bred buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Syringa vulgaris Michel Buchner |
| Blomfärg: | Stora, fyllda, ljuslila blommor i täta klasar, lila knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Stark, klassisk syréndoft med söt ton |
| Bladfärg: | Gröna, hjärtformade blad; frodig och tät karaktär |
| Höjd: | 300-500 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, kraftig och bred buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Syringa vulgaris Michel Buchner |
| Blomfärg: | Stora, fyllda, ljuslila blommor i täta klasar, lila knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Stark, klassisk syréndoft med söt ton |
| Bladfärg: | Gröna, hjärtformade blad; frodig och tät karaktär |
| Höjd: | 300-500 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, kraftig och bred buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 260 – 320 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







