Beskrivning
Produktbeskrivning:vit, smala vippor, grågröna barrliknande blad, 2-3m, aug-sept, sol, zon 1-3.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Tamarix ramosissima Hulsdonk White |
| Blomfärg: | Vit, smala vippor |
| Blomningstid: | Augusti till September |
| Bladfärg: | Grågröna barrliknande blad |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Hög, bred och luftigt överhängande buske till litet träd med vasformad krona |
| Jord: | Väldränerad, lätt till sandig jord; tål torra och magra lägen. |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 – 250 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Tork-, vind- och salttålig |
| Latinskt namn: | Tamarix ramosissima Hulsdonk White |
| Blomfärg: | Rent vit i långa, smala vippor. |
| Blomningstid: | Augusti till September |
| Bladfärg: | Mycket små, fjälliknande grågröna blad med silvrigt intryck. |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Hög, bred och luftigt överhängande buske till litet träd med vasformad krona |
| Jord: | Väldränerad, lätt till sandig jord; tål torra och magra lägen. |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 – 250 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Tork-, vind- och salttålig |







