Beskrivning
Produktbeskrivning:
Panther
Tacksam och lättodlad växt. Plantan är låg och blommar rikligt även vid kall och regnig väderlek. Sorten ger bronsröda fyllda blommor ca 5cm stora. Utmärkt i rabatter och krukor. Blommar rikligt hela sommaren, tål en del frost. Bör förkultiveras. Nyp bort första blomknopparna så blir plantan buskigare. Trivs i välgödslad jord men är ganska anspråkslös.
Förodling:
Så glest i fuktad såjord. Låt gro vid 18 °C. Omplantera till 1 planta/kruka med gödslad jord när plantorna är stora nog att hantera. Ställ ljust och något svalare. Utplantera efter frost.
Direktsådd:
Vattna såytan före sådd. Håll sådden fuktig tills fröna grott.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Tagetes patula Panther |
| Blomfärg: | Rödorange |
| Blomningstid: | Juni-Oktober |
| Höjd: | 20cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | April-Maj |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 120st |
| Räcker till: | 3-5 m |







