Beskrivning
Produktbeskrivning:Kryddtagetes. Täta buskar med riklig blomning av eldröda småblommor med gul mitt. Aromatiskt, finflikigt bladverk. Såväl blad som blommor är ätliga.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Tagetes tenuifolia Red Gem |
| Blomfärg: | Röd med gula kanter |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 30cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 200 frö |







