Beskrivning
Produktbeskrivning:Intensivt solgula, heldubbla blommor med varierande röd marmorering, 5 – 6 cm stora. Otroligt rikblommande med kompakt, grenande växtsätt. Utmärkt för krukor, lådor rabatter och kanter.
Odling från frö:
Förkultiveras inomhus i såjord. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål. Placeras i 20 – 25 grader, ljust och svalt, ca 18 – 20 grader, efter groning. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Rensa efterhand för längre blomtid.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Tagetes tenuifolia |
| Blomfärg: | Blandade färger |
| Blomningstid: | Juni-Oktober |
| Höjd: | 40cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Ekologisk: | Ja |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 50 frö |







