Beskrivning
Produktbeskrivning:
rosa, smala vippor, grågröna barrliknande blad, 2-3m, maj-juni, sol, zon 1-3 (4).
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Tamarix tetrandra |
| Blomfärg: | Små, enkla, ljusrosa blommor i täta klasar, rosa knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, diskret blommig |
| Bladfärg: | Små, blågröna, fjällika blad; lätt och gracil karaktär; fint förgrenad |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Hög, luftig buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till sandig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 – 250 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Tamarix tetrandra |
| Blomfärg: | Små, enkla, ljusrosa blommor i täta klasar, rosa knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, diskret blommig |
| Bladfärg: | Små, blågröna, fjällika blad; lätt och gracil karaktär; fint förgrenad |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Hög, luftig buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till sandig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 – 250 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Tamarix tetrandra |
| Blomfärg: | Små, enkla, ljusrosa blommor i täta klasar, rosa knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Grågröna barrliknande blad |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Hög, luftig buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till sandig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 – 250 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Tamarix tetrandra |
| Blomfärg: | Rosa, smala vippor |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Grågröna barrliknande blad |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Hög, luftig buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till sandig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 – 250 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Tamarix tetrandra |
| Blomfärg: | Små, enkla, ljusrosa blommor i täta klasar, rosa knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, diskret blommig |
| Bladfärg: | Små, blågröna, fjällika blad; lätt och gracil karaktär; fint förgrenad |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Hög, luftig buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till sandig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 – 250 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Tamarix tetrandra |
| Blomfärg: | Små, enkla, ljusrosa blommor i täta klasar, rosa knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, diskret blommig |
| Bladfärg: | Små, blågröna, fjällika blad; lätt och gracil karaktär; fint förgrenad |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Hög, luftig buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till sandig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 – 250 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Tamarix tetrandra |
| Storlek: | 40-50 C3 |
| Blomfärg: | Små, enkla, ljusrosa blommor i täta klasar, rosa knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Grågröna barrliknande blad |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Hög, luftig buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till sandig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 – 250 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







