Beskrivning
Produktbeskrivning:French Summer
Snabbväxande, fransk timjan. Aromatiskt, doftande bladverk. Kvistar och blad skördas späda och används färska, till bl.a. grillad halloumi, kött, kyckling m.m.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Thymus vulgaris French Summer |
| Höjd: | 30cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 15cm |
| Skördetid: | Juni-Oktober |
| Förodling: | Februari-April |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Plantavstånd: | 15cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Ekologisk: | Ja |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 0,2cm |
| Antal frö: | 50 frö |







