Beskrivning
Denna tomat från Weibulls heter Koralik och är en sk ampeltomat. Det innebär att den har ett hängande växtsätt och små, härliga tomater som gör den lämplig att odla i amplar.
Körsbärstomat Koralik får en ljuvligt söt smak. Tomatens hängande växtsätt gör den är perfekt för odling i amplar, balkonglådor eller höga krukor. Ger en riklig skörd.
Odling: Så inomhus i såjord i feb-april. Så grunt. Gror efter 7-10 dagar vid 20-25 graden Hög groningstempratur är viktig. Odla sedan svalare. Plantera om i krukor med plantjord. Plantorna planteras på växtplatsen när dygnstemperaturen konstant är över 10 grader.
| Artikel nr | 8650 |
|---|---|
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | 80 cm |
| Växtavstånd | 70 cm |
| Planteringsdjup | 1-2 cm |
| Namn | Solanum lycopersicum |
| Periodskörd | Aug-Sep |
| Krav | Ja |
| Räcker till |
Ca. 5 plantor |







