Beskrivning
Tomaten Ciccio är en medelsen bifftomat. Det är en klassisk och mycket fertil tomatsort.
Sorten ger rosaröda tomater som ofta väger över 500 gram/styck. Ibland upp mot 1 kg!
Ciccio passar dig som gillar läckra, söta, mjöliga och nästan fröfria frukter. Sådana tomater är idealiska för att göra sallader eller konserveras.
Odling från frö: Försås i såjord mar-apr, groningstemperatur 21-26 grader. Plantorna bör täckas med glas eller plastfilm för att gro snabbare och jämnare. Omplanteras i större krukor efterhand för optimal utveckling. Utplanteras efter avhärdning i växthus eller på solig plats på friland när risken för frost är över. Uppbindes, sidoskotten tjuvas.
| Portionsmängd: | 20-30 frö |
| Färg: | Röd |
| Såtid: | Mar-Apr |
| Grotid: | 5-20 dagar |
| Skördetid: | Jul-Sep |
| Sådjup: | 1 cm |
| Radavstånd: | 60 cm |
| Plantavstånd: | 40 cm |
| Växtläge: | Sol |
| Årlighet: | Ettårig |
| Engelskt namn: | Tomato ’Ciccio’ |
| Latinskt namn: | Solanum lycopersicum |







