Beskrivning
Produktbeskrivning:Glorius Gleam
Vacker sort med fyllda blommor i gula, orange och röda nyanser. Fin att odla i ampel, balkonglåda, mot spaljé och som marktäckande växt. Blommorna går att äta, dekorativa i sallader. Omogna frön kan läggas in som kapris. Trivs fint i mager och väldränerad jord. I alltför näringsrik jord utvecklas bladen på blommornas bekostnad. Vattna regelbundet. Lägg fröna i ljummet vatten ett dygn före sådd, så gror de säkrare.
Förodling:8v före utplantering, efter sista frost. Så 1-2 frö/kruka i fuktig såjord. Ställ i rumstemp, efter uppkomst ljust och svalt.
Direktsådd:Vattna såytan före sådd. Håll sådden fuktig tills fröna grott.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Tropaeolum majus Glorius Gleam |
| Blomfärg: | Blandade färger |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 75cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | April-Maj |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 2cm |
| Antal frö: | 36st |
| Räcker till: | 3 m |







