Beskrivning
Produktbeskrivning:Whirlybird Mahogny
Halvfyllda, propellerliknande rödbruna blommor på låga, buskiga plantor. Fin i rabatter och krukor. Blommorna är ätliga och dekorativa i sallader. Blommar bäst i mager, väldränerad jord. I alltför näringsrik jord utvecklas bladen på blommornas bekostnad. Fräsch färgklick i trädgården eller på altanen. Blötlägg fröna ett dygn i ljummet vatten före sådd.
Förodling:8v före utplantering, efter sista frost. Så 1-2 frö/kruka i fuktig såjord. Ställ i rumstemp, efter uppkomst ljust och svalt.
Direktsådd:Vattna såytan före sådd. Håll sådden fuktig tills fröna grott.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Tropaeolum majus Whirlybird Mahogny |
| Blomfärg: | Rödbrun |
| Blomningstid: | Juni-Oktober |
| Höjd: | 30cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | April |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 2cm |
| Antal frö: | 22st |
| Räcker till: | 18-20 plantor |







