Beskrivning
Superbissima är en ovanlig trumpetblomma som får fina, utsmyckade blommor. Trumpetblommans blommor är enkla, klockformade, ca. 5 cm i diameter, glänsande, mjuka med en yta av silkesliknande sammet, flerfärgade med marmormönster.
Odling av trumpetblomma Superbissima: Förså fröerna inomhus i såjord. Den är ljusgroende och ska inte täckas med jord efter sådd utan enbart tryckas ned lätt i jordytan. Det är viktigt att jordytan inte torkar ut under groningen, därför bör de täckas med glas eller plastfilm. Planteras ut efter avhärdning och när risken för frost är över.
| Portionsmängd: | 2000 frön |
| Färg: | Blandad |
| Höjd: | 50-60 cm |
| Såtid: | Feb-Apr |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Skördetid/Blomtid: | Maj-Okt |
| Sådjup: | 0 cm |
| Radavstånd: | 25-30 cm |
| Plantavstånd: | 25-30 cm |
| Växtläge: | Sol |
| Årlighet: | Ettårig |
| Engelskt namn: | Painted Tongue ’Superbissima’ |
| Latinskt namn: | Salpiglossis sinuata |







