Beskrivning
Produktbeskrivning:mörkt purpurröd, doftar vanilj, maj-juni, brunviolett höstfärg, ibland ljusvioletta frukter, 3-5m, halvt vintergrön, sol, halvskugga, zon 1-2.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Akebia quinata |
| Storlek: | 40-60 C2 |
| Blomfärg: | Purpurbruna, små blommor i hängande klasar. |
| Blomningstid: | Maj |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 3 – 5 m |
| Bredd: | 2 – 6 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 2 – 4 m |
| Växtzon: | 1 – 2 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Brunviolett höstfärg, halvt vintergrön, ibland ljusvioletta frukter |
| Latinskt namn: | Akebia quinata |
| Storlek: | 40-60 C2 |
| Blomfärg: | Purpurbruna, små blommor i hängande klasar. |
| Blomningstid: | Maj |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 3 – 5 m |
| Bredd: | 2 – 6 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 2 – 4 m |
| Växtzon: | 1 – 2 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Brunviolett höstfärg, halvt vintergrön, ibland ljusvioletta frukter |
| Latinskt namn: | Akebia quinata |
| Storlek: | 40-60 C2 |
| Blomfärg: | Mörkt purpurröd |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Doftar vanilj |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 300-500 cm |
| Bredd: | 2 – 6 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 2 – 4 m |
| Växtzon: | 1 – 2 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Brunviolett höstfärg, halvt vintergrön, ibland ljusvioletta frukter |
| Latinskt namn: | Akebia quinata |
| Storlek: | 40-60 C2 |
| Blomfärg: | Purpurbruna, små blommor i hängande klasar. |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Doftar vanilj |
| Bladfärg: | Gröna blad, handflikiga med fem småblad, svagt blågröna, gul höstfärg. |
| Höjd: | 300-500 cm |
| Bredd: | 2 – 6 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 2 – 4 m |
| Växtzon: | 1 – 2 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Brunviolett höstfärg, halvt vintergrön, ibland ljusvioletta frukter |







