Beskrivning
Produktbeskrivning:Luktärt ’Mrs. Collier’ (Lathyrus odoratus) är en förtrollande klassiker från 1907 med cremevita till mjukt pastellgula blommor som sprider en intensiv och tilldragande honungsdoft. Denna mängdblommande skönhet är perfekt som klängväxt för spaljéer, staket eller andra stöd. Med sin eleganta färgskala och underbara doft är ’Mrs. Collier’ ett utmärkt val för både trädgården och som snittblomma i vackra buketter. Ett måste för dig som älskar romantiska och väldoftande växter.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Lathyrus odoratus Mrs. Collier |
| Blomfärg: | Cremevit till milt pastellgul |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 150cm |
| Läge: | Sol |
| Förodling: | April-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 10cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 2cm |
| Antal frö: | 20 frö |
| Egenskaper: | Doft |







