Beskrivning
Produktbeskrivning:Mycket färgstark blomma som kan användas både som färsk snittblomma och torkad som eternell. Blandade färger. Kan direktsås i mycket goda lägen men bör förodlas. Trivs i sandblandad jord. Gödsla sparsamt. Blommorna skördas fullt utslagna, hängs upp och ner att torka. Blötlägg fröet 2 dygn före sådd, så gror de snabbare.
Förodling:Så glest i fuktad såjord. Ställ varmt, 20 °C, för att gro. Omplantera till 1 planta/kruka med gödslad jord när plantorna är stora nog att hantera. Ställ ljust och svalt. Utplantera efter sista frost.
Direktsådd:Vattna såytan före sådd. Håll sådden fuktig tills fröna grott.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Limonium sinuatum |
| Blomfärg: | Blandade färger |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 60cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 40cm |
| Förodling: | April-Maj |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 140st |
| Räcker till: | 3-4 m |







