Beskrivning
Produktbeskrivning:Upprätt, sirligt växtsätt. Blåvioletta blomflockar i mängder. Mycket dekorativ och effektfull för samplantering och som bakgrundsväxt. Förbehandlat frö för snabbare och bättre grobarhet.
Odling från frö:
Förkultiveras inomhus i såjord. Täck med klar plast försedd med lufthål. Håll sådden i 18 – 20 grader tills groning skett. Omskolas i näringsberikad planteringsjord och placeras därefter ljust och i 15 – 18 grader. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Verbena bonariensis |
| Blomfärg: | Rosalila |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 120cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 30cm |
| Förodling: | Januari-Mars |
| Livstid: | Ettårig / Annuell, Flerårig / Perenn i zon 1 |
| Plantavstånd: | 30cm |
| Radavstånd: | 60cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 0,1cm |
| Antal frö: | 20 frö |







