Beskrivning
Produktbeskrivning:Tiger Eye F1
Härlig viol med unikt mönstrade blommor. Beroende på såtid kan blomningstiden variera. För tidig vårblomning så i aug-sep alt. jan-feb. Vid sen vårsådd kan blomningen vara större delen av sommaren. Violer är även en utmärkt höstblomma och tål en hel del frost. För blomning på sensommar/höst så i juni.
Förodling:
Så glest mot fuktad såjord. Håll sådden fuktig. Omplantera till 1 planta/kruka med gödslad jord. Övervintras skyddat, helst frostfritt. Vid tidig vårsådd odla ljust och svalt före utplantering. Använd extrabelysning för att få knubbigare plantor.
Direktsådd:
Vattna såytan före sådd. Håll sådden fuktig tills fröna grott.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Viola tricolor Angel Tiger Eye F1 |
| Blomfärg: | Gul med mörka linjer |
| Blomningstid: | Mars-Oktober |
| Höjd: | 12-15cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 10-20cm |
| Förodling: | Januari-Mars / Juni / Augusti-September |
| Direktsås: | Juni |
| Livstid: | Tvåårig / Bienn |
| Plantavstånd: | 10-20cm |
| Radavstånd: | 10-20cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 0cm |
| Antal frö: | 20st |
| Räcker till: | 10-15 plantor |







