Beskrivning
Produktbeskrivning:
Låg, kompakt buske. Mörkt bladverk och vita blommor som är röda i basen. Blommar i maj-juni. Sol-halvskugga. Näringsrik jord. Grupp, blandade rabatter, marktäckare. Höjd 30-50 m, bredd 60-80 cm. Zon 1-3.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Weigela hybr. Black and White ® |
| Blomfärg: | Medelstora, enkla, vita trumpetblommor i klasar, rosa till mörkrosa knoppar |
| Blomningstid: | Juni till September |
| Doft: | Mild doft |
| Bladfärg: | Ovala, mycket mörkt purpurröda till nästan svarta blad; stark kontrast |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 – 80 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Weigela hybr. Black and White ® |
| Blomfärg: | Medelstora, enkla, vita trumpetblommor i klasar, rosa till mörkrosa knoppar |
| Blomningstid: | Juni till September |
| Doft: | Mild doft |
| Bladfärg: | Ovala, mycket mörkt purpurröda till nästan svarta blad; stark kontrast |
| Höjd: | 30-40 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 – 80 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







