Beskrivning
Produktbeskrivning:
mörkröd, 1-1,5m, juni-sept, sol, halvskugga, zon 1-4 (5).
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Weigela hybr. Red Prince |
| Blomfärg: | Stora, enkla, klarröda trumpetblommor i rikliga klasar, mörkröda knoppar |
| Blomningstid: | Juni till September |
| Doft: | Mild doft |
| Bladfärg: | Ovala, gröna blad; frodig karaktär; höstfärg i rött |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög till hög, bred buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Weigela hybr. Red Prince |
| Blomfärg: | Stora, enkla, klarröda trumpetblommor i rikliga klasar, mörkröda knoppar |
| Blomningstid: | Juni till September |
| Doft: | Mild doft |
| Bladfärg: | Ovala, gröna blad; frodig karaktär; höstfärg i rött |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög till hög, bred buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Weigela hybr. Red Prince |
| Blomfärg: | Stora, enkla, klarröda trumpetblommor i rikliga klasar, mörkröda knoppar |
| Blomningstid: | Juni till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög till hög, bred buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Weigela hybr. Red Prince |
| Blomfärg: | Stora, enkla, klarröda trumpetblommor i rikliga klasar, mörkröda knoppar |
| Blomningstid: | Juni till September |
| Doft: | Mild doft |
| Bladfärg: | Ovala, gröna blad; frodig karaktär; höstfärg i rött |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög till hög, bred buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Weigela hybr. Red Prince |
| Blomfärg: | Stora, enkla, klarröda trumpetblommor i rikliga klasar, mörkröda knoppar |
| Blomningstid: | Juni till September |
| Doft: | Mild doft |
| Bladfärg: | Ovala, gröna blad; frodig karaktär; höstfärg i rött |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög till hög, bred buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Weigela hybr. Red Prince |
| Blomfärg: | Stora, enkla, klarröda trumpetblommor i rikliga klasar, mörkröda knoppar |
| Blomningstid: | Juni till September |
| Doft: | Mild doft |
| Bladfärg: | Ovala, gröna blad; frodig karaktär; höstfärg i rött |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög till hög, bred buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Weigela hybr. Red Prince |
| Blomfärg: | Stora, enkla, klarröda trumpetblommor i rikliga klasar, mörkröda knoppar |
| Blomningstid: | Juni till September |
| Doft: | Mild doft |
| Bladfärg: | Ovala, gröna blad; frodig karaktär; höstfärg i rött |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög till hög, bred buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 130 – 160 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







