Beskrivning
Produktbeskrivning:
ljusrosa, doft, rosa knopp, blommar någon gång mellan feb-maj, rödlila höstfärg, 2-3m, sol, skugga, zon 1-3.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Viburnum bodnantense Charles Lamont |
| Blomfärg: | Små, enkla, ljusrosa till rosa blommor i täta, rundade klasar, mörkrosa knoppar |
| Blomningstid: | Februari till Maj |
| Doft: | Stark, söt med tydlig kryddig och lätt vaniljlik ton |
| Bladfärg: | Gröna, ovala blad; svagt ludna på unga blad; matt yta; frisk grönska; upprätt till bågböjt grenverk |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Medelhög, upprätt till bred buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 – 240 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Blommar någon gång mellan feb-maj, rödlila höstfärg |
| Latinskt namn: | Viburnum bodnantense Charles Lamont |
| Blomfärg: | Små, enkla, ljusrosa till rosa blommor i täta, rundade klasar, mörkrosa knoppar |
| Blomningstid: | Februari till Maj |
| Doft: | Stark, söt med tydlig kryddig och lätt vaniljlik ton |
| Bladfärg: | Gröna, ovala blad; svagt ludna på unga blad; matt yta; frisk grönska; upprätt till bågböjt grenverk |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Medelhög, upprätt till bred buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 – 240 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Blommar någon gång mellan feb-maj, rödlila höstfärg |
| Latinskt namn: | Viburnum bodnantense Charles Lamont |
| Blomfärg: | Små, enkla, ljusrosa till rosa blommor i täta, rundade klasar, mörkrosa knoppar |
| Blomningstid: | Februari till Maj |
| Doft: | Stark, söt med tydlig kryddig och lätt vaniljlik ton |
| Bladfärg: | Gröna, ovala blad; svagt ludna på unga blad; matt yta; frisk grönska; upprätt till bågböjt grenverk |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Medelhög, upprätt till bred buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 – 240 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Blommar någon gång mellan feb-maj, rödlila höstfärg |
| Latinskt namn: | Viburnum bodnantense Charles Lamont |
| Blomfärg: | Små, enkla, ljusrosa till rosa blommor i täta, rundade klasar, mörkrosa knoppar |
| Blomningstid: | Februari till Maj |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Medelhög, upprätt till bred buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 – 240 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Blommar någon gång mellan feb-maj, rödlila höstfärg |
| Latinskt namn: | Viburnum bodnantense Charles Lamont |
| Blomfärg: | Små, enkla, ljusrosa till rosa blommor i täta, rundade klasar, mörkrosa knoppar |
| Blomningstid: | Februari till Maj |
| Doft: | Stark, söt med tydlig kryddig och lätt vaniljlik ton |
| Bladfärg: | Gröna, ovala blad; svagt ludna på unga blad; matt yta; frisk grönska; upprätt till bågböjt grenverk, rödlila höstfärg |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Hög, upprätt till bred buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 – 240 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Blommar någon gång mellan feb-maj, rödlila höstfärg |
| Latinskt namn: | Viburnum bodnantense Charles Lamont |
| Blomfärg: | Ljusrosa, rosa knopp |
| Blomningstid: | Februari till Maj |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Medelhög, upprätt till bred buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 – 240 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Blommar någon gång mellan feb-maj, rödlila höstfärg |
| Latinskt namn: | Viburnum bodnantense Charles Lamont |
| Blomfärg: | Små, enkla, ljusrosa till rosa blommor i täta, rundade klasar, mörkrosa knoppar |
| Blomningstid: | Februari till Maj |
| Doft: | Stark, söt med tydlig kryddig och lätt vaniljlik ton |
| Bladfärg: | Gröna, ovala blad; svagt ludna på unga blad; matt yta; frisk grönska; upprätt till bågböjt grenverk, v |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Hög, upprätt till bred buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 – 240 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Blommar någon gång mellan feb-maj, rödlila höstfärg |







