Beskrivning
Produktbeskrivning:
Benary´s Giant Salmon Rose
Dessa stora, laxfärgade blommor imponerar hela sommaren. "Benarys Giant Salmon Rose" är extremt robust och därför perfekt för nybörjare. Ett underbart inslag i rabatten och läcker i samplantering. Lättodlad och tacksam. Plocka bort vissna blommor efterhand så blommar den hela sommaren. Trivs i näringsrik, lucker plantjord. Vattna vid torka.
Förodling:
Så glest i fuktad såjord. Ställ ljust och håll fuktigt. Omplantera till 1 planta/kruka med gödslad jord när plantorna är stora nog att hantera. Ställ ljust och svalt. Utplantera efter sista frosten.
Direktsådd:
Vattna såytan före sådd. Håll sådden fuktig tills fröna grott. Förodling rekommenderas.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Zinnia elegans Benary’s Giant Salmon Rose |
| Blomfärg: | Laxrosa |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 90cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20-25cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20-25cm |
| Radavstånd: | 25cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 25st |
| Räcker till: | 10-12st |







