Beskrivning
Produktbeskrivning:Queeny Lime Orange
Häftig färgkombination av orange, limegrönt och hallonrosa med varierande teckning. Halv- till heldubbla blommor på stadiga stjälkar, enstaka enkla kan förekomma. Effektfull i bukett och rabatt.
Odling från frö:
Förkultiveras inomhus i såjord mars-april. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål. Placeras i 20-25 grader, ljust och svalt efter groning. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Kan även sås direkt på friland när jorden blivit uppvärmd.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Zinnia elegans Queeny Lime Orange |
| Blomfärg: | Aprikosgul |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 65cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 20 frö |







