Beskrivning
Zinnia Isabellina är en hänförande vacker med enkla och dubbla blommor i krämgult. Populär och hållbar som snittblomma. Fin både i rabatt och kruka.
Odling av zinnia Isabellina: Så inomhus i mars-april. Håll fuktigt under groning. Omplantera till 1 planta/kruka med gödslad jord när plantorna är stora nog att hanteras. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Kan även sås direkt på friland när jorden blivit uppvärmd. Rensa bort överblommat för att gynna ny blomsättning.
| Såperiod | Mars-Maj |
|---|---|
| Blomningstid | Juli-Okt |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | ca 70 cm |
| Plantavstånd | 20 cm |
| Radavstånd | 30 cm |
| Planteringsdjup | 0,5 cm |
| Vetenskapligt namn | Zinnia elegans |
En fröpåse innehåller fröer som räcker till ca 40 plantor.







