Beskrivning
Denna vackra, rosa zinnia heter Luminosa och får både enkla och dubbla rosa blommor. Precis som alla zinnia så trivs den bäst i sol. Den är bra som snittblomma i buketter och du kan odla den både i krukor på altanen och direkt i rabatten.Odling: Så fröerna inomhus i såjord i april-maj. Växterna gillar inte att bli omplanterade. Därför bör fröerna sås i krukor eller brätten med individuella fack. Plantera sedan ut plantorna med 10-15 cm avstånd, när risken för nattfrost är över.Du kan även direktså zinnai på växtplatsen senare när det blivit varmare ute. Klipp toppskottet ovanför ett blad eller bladpar när plantan är cirka 10-15 cm hög för att få plantan mer förgrenad.Denna blomma ingår i en serie med blomsterfröer som Weibulls tagit fram tillsammans med den danska trädgårdsinspiratören Claus Dalby. Här ser du alla fröer som ingår i den serien: Fröer från Claus Dahlby
| Såperiod | Mars-Juni |
|---|---|
| Blomningstid | Juli-Okt |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | ca 70 cm |
| Plantavstånd | 20 cm |
| Radavstånd | 30 cm |
| Planteringsdjup | 0,5 cm |
| Vetenskapligt namn | Zinnia elegans |







