Beskrivning
Produktbeskrivning:White Feather
Slingrande klätterväxt vars tunna, fjäderformade blad kan bli upp till 10cm långa. Klockformade blommor med vita, stjärnlika kronblad. Besöks gärna av fåglar och fjärilar. Utmärkt i kruka på altanen eller i uterummet. Tålig klätterväxt som gillar sol. Klarar viss torka men föredrar väldränerad, lätt fuktad jord. Fröerna är giftiga.
Förodling:
4 – 8 veckor före utplantering. Så 1 – 2 frön/kruka i fuktad såjord. Ställ sådden i rumstemperatur. Efter uppkomst ljust och gärna svalt.
Direktsådd:
Vattna såytan före sådd. Täck tunt med jord. Håll fuktigt tills fröna grott.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Ipomoea quamoclit |
| Blomfärg: | Vit |
| Blomningstid: | Juli-Augusti |
| Höjd: | 200cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 40cm |
| Förodling: | Mars |
| Direktsås: | April-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 21st |
| Räcker till: | 10-14 plantor |







