Beskrivning
Produktbeskrivning:Rävsvans är en dekorativ utplanteringsväxt med små vinröda blommor som sitter samlade i långa hängande svansliknande blomställningar. Plantan har ett buskigt växtsätt och är ett originellt inslag i rabatten eller krukan. Trivs bäst i en näringsrik och väldränerad jord. Plantan kan behöva stöd.
Förodling:Så glest och grunt i fuktig såjord. Håll fuktigt, täck med plast. Ställ krukan i rumstemperatur. Efter uppkomst, ställ ljust och svalare. Använd extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna är stora nog att hantera sätt 1 planta/kruka i gödslad jord. Utplantera efter frost. Avhärda plantorna innan utplantering.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Amaranthus caudatus L. |
| Blomfärg: | Röd |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 80cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 40cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 0,2cm |
| Antal frö: | 200st |
| Räcker till: | 50 plantor |







