Beskrivning
Produktbeskrivning:
rosa, maj-juni, 1,5-2,5m, rödgul höstfärg, sol, halvskugga, zon 1-4, surjord.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Enkianthus campanulatus |
| Blomfärg: | Rosaröda till rosa, klockformade i hängande klasar, rödrosa knopp |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Ovala, ljusgröna med sågtandning, starkt röd till orange höstfärg |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och luftig buske till litet träd |
| Jord: | Väldränerad, mullrik surjord |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Rödgul höstfärg, surjord |
| Latinskt namn: | Enkianthus campanulatus |
| Blomfärg: | Rosaröda till rosa, klockformade i hängande klasar, rödrosa knopp |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Ovala, ljusgröna med sågtandning, starkt röd till orange höstfärg |
| Höjd: | 150-250 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och luftig buske till litet träd |
| Jord: | Väldränerad, mullrik surjord |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Rödgul höstfärg, surjord |
| Latinskt namn: | Enkianthus campanulatus |
| Blomfärg: | Rosaröda till rosa, klockformade i hängande klasar, rödrosa knopp |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Ovala, ljusgröna med sågtandning, starkt röd till orange höstfärg |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och luftig buske till litet träd |
| Jord: | Väldränerad, mullrik surjord |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Rödgul höstfärg, surjord |
| Latinskt namn: | Enkianthus campanulatus |
| Blomfärg: | Rosaröda till rosa, klockformade i hängande klasar, rödrosa knopp |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Ovala, ljusgröna med sågtandning, starkt röd till orange höstfärg |
| Höjd: | 150-250 cm |
| Bredd: | 120-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och luftig buske till litet träd |
| Jord: | Väldränerad, mullrik surjord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Rödgul höstfärg, surjord |







