Beskrivning
Produktbeskrivning:
guldgulgröna blad, något krusiga, 3-8m, sol, zon 1-5.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Ulmus hollandica Wredei |
| Blomfärg: | Små, oansenliga, grönaktiga blommor i täta knippen |
| Bladfärg: | Klargula till gulgröna, ovala till elliptiska blad; svagt krusiga bladkanter; färgstabil; tät krona |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Medelhögt, pelarformat träd |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Ulmus hollandica Wredei |
| Blomfärg: | Små, oansenliga, grönaktiga blommor i täta knippen |
| Bladfärg: | Klargula till gulgröna, ovala till elliptiska blad; svagt krusiga bladkanter; färgstabil; tät krona |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Medelhögt, pelarformat träd |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Ulmus hollandica Wredei |
| Blomfärg: | Små, oansenliga, grönaktiga blommor i täta knippen |
| Bladfärg: | Klargula till gulgröna, ovala till elliptiska blad; svagt krusiga bladkanter; färgstabil; tät krona |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Medelhögt, pelarformat träd |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Ulmus hollandica Wredei |
| Blomfärg: | Små, oansenliga, grönaktiga blommor i täta knippen |
| Bladfärg: | Guldgulgröna blad, något krusiga |
| Höjd: | 300-800 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Medelhögt, pelarformat träd |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Ulmus hollandica Wredei |
| Blomfärg: | Små, oansenliga, grönaktiga blommor i täta knippen |
| Blomningstid: | Mars till April |
| Bladfärg: | Klargula till gulgröna, ovala till elliptiska blad; svagt krusiga bladkanter; färgstabil; tät krona |
| Höjd: | 300-800 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Högt, pelarformat träd |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Ulmus hollandica Wredei |
| Storlek: | 60-80 C5 |
| Blomfärg: | Små, oansenliga, grönaktiga blommor i täta knippen |
| Bladfärg: | Guldgulgröna blad, något krusiga |
| Höjd: | 300-800 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Medelhögt, pelarformat träd |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Ulmus hollandica Wredei |
| Storlek: | 125-150 CO |
| Blomfärg: | Små, oansenliga, grönaktiga blommor i täta knippen |
| Bladfärg: | Guldgulgröna blad, något krusiga |
| Höjd: | 300-800 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Medelhögt, pelarformat träd |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







