Beskrivning
Produktbeskrivning:Bladlök Allium Quattro F1
Lila alliumbollar på stadiga, höga stjälkar. Friskt gröna blad i täta ruggar. Ätlig med mild vitlökssmak. Blommar andra året efter sådd. Vacker till snitt.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Allium hybrida Quattro F1 |
| Höjd: | 50cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 30cm |
| Skördetid: | Juli-Augusti |
| Förodling: | Januari-April |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Plantavstånd: | 30cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 20 frö |







