Beskrivning
Produktbeskrivning:Spetspaprika ’Ora Long’ (Capsicum annuum ’Ora Long’) är en produktiv och dekorativ sort som ger konformade frukter som mognar från mörkgrönt till gyllene gult och orange. De buskiga och höga plantorna producerar rikliga skördar av söta, goda och krispiga frukter. Perfekt att använda färsk i sallader eller som en smakrik ingrediens i matlagning. Ett utmärkt val för dig som vill odla en pålitlig och smakfull spetspaprika i trädgården eller i krukor!
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Capsicum annuum Ora Long |
| Höjd: | 110cm |
| Läge: | Sol |
| Skördetid: | Juli-September |
| Förodling: | December-Mars |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 20-30 dagar |
| Sådjup: | 0.5cm |
| Antal frö: | 10 frö |







