Beskrivning
Produktbeskrivning:
Vind och salttålig.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Elaeagnus ebbingei |
| Blomfärg: | Gulvita med svag silverglans, grönvit knopp |
| Blomningstid: | September |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Bredd: | 150-250 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och kraftig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik till lätt jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 180 – 220 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Röda ätbara bär, vintergrön |
| Tålig: | Vind, Torka, Stad |
| Latinskt namn: | Elaeagnus ebbingei |
| Blomfärg: | Vit |
| Blomningstid: | September |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och kraftig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik till lätt jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 180 – 220 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Röda ätbara bär, vintergrön |
| Tålig: | Vind, Torka, Stad |
| Latinskt namn: | Elaeagnus ebbingei |
| Blomfärg: | Gulvita med svag silverglans, grönvit knopp |
| Blomningstid: | September |
| Doft: | Mild doft |
| Bladfärg: | Ovala, mörkgröna med silveraktig undersida, Röda ätbara bär, vintergrön |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Bredd: | 150-250 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och kraftig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik till lätt jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 180 – 220 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Röda ätbara bär, vintergrön |
| Tålig: | Vind, Torka, Stad |
| Latinskt namn: | Elaeagnus ebbingei |
| Storlek: | 30-40 C2 |
| Blomfärg: | Gulvita med svag silverglans, grönvit knopp |
| Blomningstid: | September |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Bredd: | 150-250 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och kraftig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik till lätt jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 180 – 220 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Röda ätbara bär, vintergrön |
| Tålig: | Vind, Torka, Stad |







