Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Berberis x ottawensis Silver Miles |
| Blomfärg: | Gulvit |
| Blomningstid: | Maj |
| Bladfärg: | Rödlila med grå variegering, Mörköda bär, röd höstfärg, kompakt rund form |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Bredd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och kraftig buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Övrigt: | Mörköda bär, röd höstfärg, kompakt rund form |
| Tålig: | Vind-, tork- och stadstålig |







