Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Berberis thunbergii Coral |
| Blomfärg: | Gulvit |
| Blomningstid: | Maj |
| Bladfärg: | Korallrosa-röda blad med orange toner, Röd-orange höstfärg, kompakt rund form |
| Höjd: | 80-100 cm |
| Bredd: | 100-130 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, rund och tät buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 80 – 100 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Övrigt: | Röd-orange höstfärg, kompakt rund form |
| Tålig: | Vind-, tork- och stadstålig |







