Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Bee Happy ® |
| Blomfärg: | Uppåtriktade blomkoner 15cm i vitt med limegrön ton |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Smalt äggrunda, friskt gröna blad med lätt glans; höstfärg i gulbruna till rosttoner; unga skott rödaktiga |
| Höjd: | 100-120 cm |
| Bredd: | 80-120 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Kompakt, låg och välförgrenad buske |
| Jord: | Fuktig, väldränerad och näringsrik mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Tålig: | Stadstålig |







