Beskrivning
Produktbeskrivning:Gustosa
Sallatbasilika. En klassiker i medelhavsköket med stora, aromatiska blad, perfekta i sallader och till basilikadolmar. Används även färsk eller torkad till pesto, såser m.m. Ljuslila, dekorativa och ätliga blomspiror.
Odling från frö:
Förkultiveras inomhus i såjord. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Toppas för ett buskigare växtsätt. Utvecklas bäst i krukor på varmt, skyddat växtläge. Kan även odlas inomhus året runt.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Ocimum basilicum Gustosa |
| Höjd: | 50cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 25cm |
| Skördetid: | April-Oktober |
| Förodling: | Februari-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 25cm |
| Radavstånd: | 25cm |
| Grotid: | 5-20 dagar |
| Sådjup: | 0,2cm |
| Antal frö: | 150 frö |







