Beskrivning
Produktbeskrivning:
vit/ljusrosa, doft, juni-okt, orangerött höstfärg, 0,6-0,8m, sol, halvsk, zon 1-3.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Abelia x grandiflora Kaleidoscope ® |
| Blomfärg: | Vit/ljusrosa |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 60-80 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Orangeröd höstfärg |
| Latinskt namn: | Abelia x grandiflora Kaleidoscope ® |
| Blomfärg: | Vit/ljusrosa |
| Blomningstid: | Juni till Oktober |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | limegrön/gulgröna toner ofta med en stark gul kant, Orangerött höstfärg |
| Höjd: | 60-80 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Låg till medelhög, bred och tät buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 – 80 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Övrigt: | Orangerött höstfärg |







