Beskrivning
Produktbeskrivning:vit m mörklila mitt, doftar vanilj & choklad, maj-juni, brunviolett höstfärg, ibland ljusvioletta frukter, 3-5m, halvt vintergrön, sol, halvskugga, zon 1-2.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Akebia quinata Cream Form |
| Blomfärg: | Krämvita blommor med purpurröd mitt, små i hängande klasar. |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Doftar vanilj & choklad |
| Bladfärg: | Gröna blad, handflikiga med fem småblad, ljusare gröna, gul höstfärg. |
| Höjd: | 300-500 cm |
| Bredd: | 2 – 6 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 2 – 4 m |
| Växtzon: | 1 – 2 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Brunviolett höstfärg, halvt vintergrön, ibland ljusvioletta frukter |







