Beskrivning
Produktbeskrivning:
Finflikigt och lätt bladverk som doftar ljuvligt. Rikgivande sort som sent går i blom.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Anethum graveolens Thalia |
| Höjd: | 40cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 1cm |
| Skördetid: | Maj-Oktober |
| Direktsås: | April-Juli, Oktober-November |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 1cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Ekologisk: | Ja |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 2000 frö |







