Beskrivning
Produktbeskrivning:Fiesta Gitana
Blomvillig, lättodlad och välbekant. Fyllda blommor i gula, aprikosa och orange färger. Vacker att odla i rabatten och grönsakslandet. Fin till snitt. Frösår sig gärna om blommorna får vissna och fröna får sitta kvar. De färgstarka blombladen går att äta, dekorativa i sallader och drinkar. Trivs bäst i näringsrik och väldränerad jord, men är anspråkslös. Vattna vid torka. Klipp bort vissna blommor efterhand, så förlängs blomperioden. Plantan kan brukas ner som gröngödsling på hösten.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Calendula officinalis Fiesta Gitana |
| Blomfärg: | Blandade färger |
| Blomningstid: | Juni-Oktober |
| Höjd: | 30cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 322st |
| Räcker till: | 3 m |







