Beskrivning
Produktbeskrivning:
Kristián
Härligt buskig chiliplanta med kanariegul frukt, hög avkastning. Frukten är cirka 8 centimeter och passar i salsa och dressing. Kryddig stark smak. Odlas bäst i växthus eller på en solig och vindskyddad plats. Trivs i välgödslad och väldränerad jord. Vattna regelbundet.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Capsicum annuum Kristián |
| Höjd: | 40-60cm |
| Läge: | Sol |
| Skördetid: | Juli-Oktober |
| Förodling: | December-Mars |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 20-30 dagar |
| Sådjup: | 0,1cm |
| Antal frö: | 5st |
| Räcker till: | 3-4 plantor |







