Beskrivning
Produktbeskrivning:
Victoria
Odlas för sitt dekorativa utseende. Frukten är glansig i färger från gräddvit till orangeröd. Den går att äta, men smakar bittert och starkt. Odla i en stor kruka fylld med näringsrik jord, placera soligt och vindskyddat. Vattna ej på bladen. Kan odlas inomhus året om i ett soligt fönster. Behöver extra belysning vintertid.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Capsicum chinense Victoria |
| Höjd: | 20-30cm |
| Läge: | Sol |
| Skördetid: | Augusti-Oktober |
| Förodling: | December-Mars |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 20-30 dagar |
| Sådjup: | 0cm |
| Antal frö: | 5st |
| Räcker till: | 3-4 plantor |







