Beskrivning
Produktbeskrivning:
smal grågrön, vintergrön, 40/150cm, ljusgula vippor, juli-aug, sol.BC
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Celtica gigantea (Stipa) |
| Blomningstid: | Juli till Augusti |
| Bladfärg: | Grågröna mkt smala, vintergrön |
| Färg, ax / vippa: | Ljusgula luftiga vippor |
| Höjd: | 40 / 150 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Medelhög till hög, luftig, upprätt, tuvbildande |
| Lämplig till: | Rabatt, naturplantering, gräsplantering, stenparti |
| Jord: | Väldränerad, lätt, torr |
| Undviks av: | Rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 cm |
| Antal / m²: | 3 st |
| Härdighet: | BC |
| Övrigt: | Vintergrön, fin som eternell |
| Rotsystem: | Ytligt och finförgrenat |
| Latinskt namn: | Celtica gigantea (Stipa) |
| Bladfärg: | Grågrön, smalbladig |
| Färg, ax / vippa: | Ljusgul |
| Höjd: | 40 / 150 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Tuvbildande |
| Lämplig till: | Rabatt, äng |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat, torktålig |
| Undviks av: | Rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 70 cm |
| Antal / m²: | 2 st |
| Härdighet: | BC |
| Övrigt: | Vintergrön, fin som eternell |
| Rotsystem: | Ytligt och finförgrenat |







