Beskrivning
Produktbeskrivning:
vit, juni, vintergrön, 10cm, marktäckare, sol, halvskugga, zon 1-4.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Cotoneaster dammeri Major |
| Blomfärg: | Små, rosa knopp/ vita till rosa små blommor |
| Blomningstid: | Juni |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 10 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och marktäckande buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 40 – 60 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön, marktäckare |
| Latinskt namn: | Cotoneaster dammeri Major |
| Blomfärg: | Små, rosa knopp/ vita till rosa små blommor |
| Blomningstid: | Juni |
| Bladfärg: | Små, elliptiska, mörkgröna blad med svagt röd höstton, Vintergrön |
| Höjd: | 10 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och marktäckande buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 40 – 60 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön, marktäckare |
| Latinskt namn: | Cotoneaster dammeri Major |
| Blomfärg: | Vit |
| Blomningstid: | Juni |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 10 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och marktäckande buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 40 – 60 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön, marktäckare |
| Latinskt namn: | Cotoneaster dammeri Major |
| Blomfärg: | Små, rosa knopp/ vita till rosa små blommor |
| Blomningstid: | Juni |
| Bladfärg: | Små, elliptiska, mörkgröna blad med svagt röd höstton, Vintergrön |
| Höjd: | 10 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och marktäckande buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 40 – 60 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön, marktäckare |







