Beskrivning
Produktbeskrivning:guldgul, 50-60cm, juni-okt, sol, halvskugga, zon 1-5.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Dasiphora fruticosa Goldstar |
| Blomfärg: | Guldgul |
| Blomningstid: | Juni till Oktober |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 50-60 cm |
| Bredd: | 80-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och tät buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 70 – 90 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Vind-, tork- och stadstålig |
| Latinskt namn: | Dasiphora fruticosa Goldstar |
| Blomfärg: | Guldgul |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Bladfärg: | Vårblad ljusgröna, sommarblad gröna och små, Svag gul till gulgrön höstfärg |
| Höjd: | 50-60 cm |
| Bredd: | 80-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och tät buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 70 – 90 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Svag gul till gulgrön höstfärg |
| Tålig: | Vind-, tork- och stadstålig |







