Beskrivning
Produktbeskrivning:Nantes 2
Storsäljare bland Impectas fler än tjugo olika morotssorter.
Omtyckt, tidig sommarmorot. Cylinderformade rötter med liten kärna och god smak. Rikgivande för färskkonsumtion.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Daucus carota subsp. sativus Nantes 2 |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 4-6cm |
| Skördetid: | Juli-September |
| Direktsås: | April-Juni / Oktober-November |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 4-6cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 2000 frö |







