Beskrivning
Produktbeskrivning:Morot Höst De Saint-Valery
Kulturarvssort från 1800-talet. Odlas för sin storlek och sitt historiska värde.
Kulturarv. Från 1885. Gammal, beprövad tävlingssort för tidig till sen höstskörd. Ger enormt stora, långa, spetsiga rötter, bra genomfärgade med god smak. Högavkastande. Utmärkta lagringsegenskaper.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Daucus carota ssp. Sativus |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 5-6cm |
| Skördetid: | Augusti-Oktober |
| Direktsås: | April-Juni / Oktober-November |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 5-6cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 1800 frö |







