Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Euonymus fortunei Canadale Gold |
| Blomfärg: | Små grönvita |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Bladfärg: | Gröna blad gul kant vår–sommar, Höstblad gulgröna till bronsgula i kyla |
| Höjd: | 20-40 cm |
| Bredd: | 80-120 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och marktäckande buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 40 – 60 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Övrigt: | Höstblad gulgröna till bronsgula i kyla, tät och låg marktäckare, vintergrön |
| Tålig: | Stadstålig |







