Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Euonymus fortunei Coloratus |
| Blomfärg: | Små grönvita |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Bladfärg: | Mörkgröna blad vår–sommar, Höstblad rödvioletta till vinröda i kyla |
| Höjd: | 50-80 cm |
| Bredd: | 120-150 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och marktäckande buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 – 80 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Övrigt: | Höstblad rödvioletta till vinröda i kyla, marktäckare |
| Tålig: | Stadstålig |
| Latinskt namn: | Euonymus fortunei Coloratus |
| Storlek: | busk C1,5 |
| Blomfärg: | Små grönvita |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Bladfärg: | Mörkgröna blad vår–sommar, Höstblad rödvioletta till vinröda i kyla |
| Höjd: | 50-80 cm |
| Bredd: | 120-150 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och marktäckande buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 – 80 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Övrigt: | Höstblad rödvioletta till vinröda i kyla, marktäckare |
| Tålig: | Stadstålig |







