Beskrivning
Produktbeskrivning:
rosa, storblo, juli-sept, 1-1,2m, sol, halvskugga, zon 1-5.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hydrangea arborescens Invincibelle ® (Pink Annabelle) |
| Blomfärg: | Rosa, halvklotformade blommor som bleknar till ljusrosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Brett äggrunda, mattgröna blad med tandad kant; frodigt bladverk under hela säsongen, gul till ljusgul höstfärg |
| Höjd: | 100-120 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Tätt buskigt, något bågböjda grenar |
| Jord: | Fuktighetshållande, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea arborescens Invincibelle ® (Pink Annabelle) |
| Blomfärg: | Rosa, halvklotformade blommor som bleknar till ljusrosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Brett äggrunda, mattgröna blad med tandad kant; frodigt bladverk under hela säsongen, gul till ljusgul höstfärg |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Tätt buskigt, något bågböjda grenar |
| Jord: | Fuktig till måttligt fuktig, näringsrik och väldränerad mull- eller lerjord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea arborescens Invincibelle ® (Pink Annabelle) |
| Blomfärg: | Rosa, halvklotformade blommor som bleknar till ljusrosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Brett äggrunda, mattgröna blad med tandad kant; frodigt bladverk under hela säsongen, gul till ljusgul höstfärg |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Tätt buskigt, något bågböjda grenar |
| Jord: | Fuktig till måttligt fuktig, näringsrik och väldränerad mull- eller lerjord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea arborescens Invincibelle ® (Pink Annabelle) |
| Blomfärg: | Rosa, halvklotformade blommor som bleknar till ljusrosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Brett äggrunda, mattgröna blad med tandad kant; frodigt bladverk under hela säsongen, gul till ljusgul höstfärg |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Tätt buskigt, något bågböjda grenar |
| Jord: | Fuktig till måttligt fuktig, näringsrik och väldränerad mull- eller lerjord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea arborescens Invincibelle ® (Pink Annabelle) |
| Blomfärg: | Rosa, halvklotformade blommor som bleknar till ljusrosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Brett äggrunda, mattgröna blad med tandad kant; frodigt bladverk under hela säsongen, gul till ljusgul höstfärg |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Tätt buskigt, något bågböjda grenar |
| Jord: | Fuktig till måttligt fuktig, näringsrik och väldränerad mull- eller lerjord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea arborescens Invincibelle ® (Pink Annabelle) |
| Blomfärg: | Rosa, halvklotformade blommor som bleknar till ljusrosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Brett äggrunda, mattgröna blad med tandad kant; frodigt bladverk under hela säsongen, gul till ljusgul höstfärg |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Tätt buskigt, något bågböjda grenar |
| Jord: | Fuktig till måttligt fuktig, näringsrik och väldränerad mull- eller lerjord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea arborescens Invincibelle ® (Pink Annabelle) |
| Blomfärg: | Rosa, storblommig |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 100-120 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Tätt buskigt, något bågböjda grenar |
| Jord: | Fuktig till måttligt fuktig, näringsrik och väldränerad mull- eller lerjord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea arborescens Invincibelle ® (Pink Annabelle) |
| Blomfärg: | Rosa, storblommig |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 100-120 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Tätt buskigt, något bågböjda grenar |
| Jord: | Fuktighetshållande, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







