Beskrivning
Produktbeskrivning:
vitgrön, storblo, juli-sept, 1-1,5m, sol, halvskugga, zon 1-5.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hydrangea arborescens Lime Rickey ® |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea arborescens Lime Rickey ® |
| Blomfärg: | Vigrön, storblommig |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea arborescens Lime Rickey ® |
| Blomfärg: | Limegröna, täta klotblommor med fräsch ton genom hela blomningen |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Friskt gröna, ovala blad med grov kant och tydlig ådring; upprättväxande med robust karaktär |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och kompakt buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







